- The B-Town (Burien) Blog - http://b-townblog.com -

Highline Mathematicians face off at Seahurst Elementary Math Bonanza

Every Highline elementary school has excited and talented mathematicians, and two-thirds of them demonstrated this fact at the 2017 Seahurst Elementary Math Bonanza on May 5.

204 students in 4th-, 5th-, and 6th-grades spilled out of the cafeteria into two overflow classrooms, making it the largest elementary math contest in Highline’s history! Of course, they hope to be even bigger next year, and the dream is to convince all 19 Highline elementary schools to participate.

In the weeks before the contest, many students met with teachers and parent coaches outside of class time to learn topics they hadn’t been exposed to and to familiarize themselves with the test formats. At the event, students competed in a variety of tests in different formats: an individual test in which students attempted to solve thirty problems in thirty minutes, a mental math test in which individuals tried to solve twenty questions in their head in fifteen minutes, and two team tests (Algebra & Probability and Geometry & Potpourri) in which teams of four students attempted to solve twenty topic-specific problems in fifteen minutes.

After the four events, students and their families enjoyed a dinner break while the scoring room wrapped up its work. Soon, the awards ceremony began with the All-That-and-a-Bag-of-Chips award for the highest-scoring student on each team of four, each of which received a bag of chips! Those winners were:

School Name Student Name Grade
Beverly Park Daniel Ly 5
Beverly Park Elizabeth Barret 5
Beverly Park Eyanna Bannister 5
Bow Lake Jose Bocanegra 6
Bow Lake Mundir Ali 5
Bow Lake Soliana Alazar 5
Bow Lake Sulekha Mahamud 6
Bow Lake Zariatou Doucuore 5
Cedarhurst Kierra Covey 6
Hilltop Daniella 6
Hilltop Diana 5
Hilltop Ethan 5
Hilltop Hazen 5
Hilltop Quentin 5
Marvista Aidan Phan 5
Marvista Josh Abellon 5
Marvista Justin Bell 4
Marvista Lauren Jaffe 6
Marvista Madelyn Novick 5
McMicken Andrew Wiebe 6
McMicken Armaan Singh 6
McMicken David Bello Luna 6
McMicken Hayden Burnett 6
McMicken Kaythen Towne 6
North Hill Abenzer Deresse 4
North Hill Aria Hawkins 5
North Hill Callie Bradshaw 5
North Hill Forest Oliverson 4
North Hill Jimmy Taylor 4
North Hill Jocelyn Rose 5
North Hill Lily Monahan 4
North Hill Mason Becker 4
North Hill Phillip Soran 5
North Hill Reanna Lee 6
North Hill Selam Bobenga 4
Parkside Austin Corwin 6
Parkside Ben Bowers 5
Parkside Ioana Muresan 4
Parkside Megumi Whisman 5
Parkside Nina Door 4
Parkside Quan Phan 4
Parkside Selena Bolden 6
Rainier Prep Cristian Herrera 5
Rainier Prep Heba Al-Sheblawy 5
Rainier Prep Jenny Nguyen 6
Rainier Prep Josslyne Fregoso 6
Rainier Prep Leslie Diaz De Leon 6
Rainier Prep Siniya Jones 5
Rainier Prep Tony Nguyen 6
Seahurst Alexander Avecilla 4
Seahurst BriarRose Ables 4
Seahurst Catherine Lemus 6
Seahurst Cody Reed 4
Seahurst Daisy Guerrero 4
Seahurst Harlen Mitchell 6
Seahurst Jadalyn Estaban 5
Seahurst Jasmine Delgado-Guerrero 5
Seahurst Jennifer Bou 5
Shorewood Eric Nguyen 5
Shorewood Katie Clymer 6
Shorewood Nicky Warfield 4
Shorewood Rae Williams 5
Shorewood Wily Wennerlind 6
Southern Heights Loobna Shego 6

The next award level was the “Sweet Solvers”, the highest-scoring student in each grade at each school, each of which received a candy bar! Those winners were:

School Name Student Name Grade
Beverly Park Eyanna Bannister 5
Beverly Park Faith Antioquia 6
Bow Lake Mundir Ali 5
Bow Lake Sulekha Mahamud 6
Cedarhurst Kierra Covey 6
Hilltop Quentin 5
Hilltop Daniella 6
Marvista Justin Bell 4
Marvista Madelyn Novick 5
Marvista Lauren Jaffe 6
McMicken Hayden Burnett 6
North Hill Forest Oliverson 4
North Hill Aria Hawkins 5
North Hill Reanna Lee 6
Parkside Quan Phan 4
Parkside Megumi Whisman 5
Parkside Austin Corwin 6
Rainier Prep Heba Al-Sheblawy 5
Rainier Prep Tony Nguyen 6
Seahurst BriarRose Ables 4
Seahurst Jennifer Bou 5
Seahurst Catherine Lemus 6
Shorewood Chris Talty 4
Shorewood Rae Williams 5
Shorewood Wily Wennerlind 6
Southern Heights Loobna Shego 6

The third award level is the ten top-scoring individuals in each grade across the district. They were:

Division Grade Place Student Name School Name
JV 4 9 Alexander Avecilla Seahurst
JV 4 9 Ryan Harrington North Hill
JV 4 6 BriarRose Ables Seahurst
JV 4 6 Selam Bobenga North Hill
JV 4 6 Mason Becker North Hill
JV 4 5 Jimmy Taylor North Hill
JV 4 4 Abenzer Deresse North Hill
JV 4 3 Michelle Ruiz North Hill
JV 4 2 Lily Monahan North Hill
JV 4 1 Forest Oliverson North Hill
JV 5 10 Harveer Singh North Hill
JV 5 9 Quentin Hilltop
JV 5 8 Jasmine Delgado-Guerrero Seahurst
JV 5 7 Jocelyn Rose North Hill
JV 5 6 Tazmin Hanson Seahurst
JV 5 5 Phillip Soran North Hill
JV 5 4 Jennifer Bou Seahurst
JV 5 3 Kai Praven North Hill
JV 5 2 Aria Hawkins North Hill
JV 5 1 Eyanna Bannister Beverly Park
JV 6 10 Brooke Thomas North Hill
JV 6 9 Naricris Cruz Southern Heights
JV 6 8 Sydney Goitia Rainier Prep
JV 6 7 Hayden Burnett McMicken
JV 6 6 Daniella Hilltop
JV 6 5 Loobna Shego Southern Heights
JV 6 4 Manjot Singh North Hill
JV 6 3 Josslyne Fregoso Rainier Prep
JV 6 2 Reanna Lee Rainier Prep
JV 6 1 Tony Nguyen North Hill
Varsity 4 10 Thu Ngyuen Parkside
Varsity 4 9 Nina Door Parkside
Varsity 4 8 Ioana Muresan Parkside
Varsity 4 7 William Fike Marvista
Varsity 4 6 Anas Dirieh Parkside
Varsity 4 5 Amelia Kwung Parkside
Varsity 4 4 Nicky Warfield Shorewood
Varsity 4 3 Quan Phan Parkside
Varsity 4 2 Justin Bell Marvista
Varsity 4 1 Chris Talty Shorewood
Varsity 5 10 Colin Chirko Shorewood
Varsity 5 9 Aidan Phan Marvista
Varsity 5 8 Josh Abellon Marvista
Varsity 5 7 Samuel Dagmawi Shorewood
Varsity 5 6 Tran Dinh Marvista
Varsity 5 5 Madelyn Novick Marvista
Varsity 5 4 Sarah Berhan Shorewood
Varsity 5 3 Eric Nguyen Shorewood
Varsity 5 2 Maddy Handshew Shorewood
Varsity 5 1 Rae Williams Shorewood
Varsity 6 10 Luke Vlases Parkside
Varsity 6 9 Alena Kang Parkside
Varsity 6 8 Elliott Kurtz Marvista
Varsity 6 7 Selena Bolden Parkside
Varsity 6 6 Lauren Jaffe Marvista
Varsity 6 5 Katie Clymer Shorewood
Varsity 6 4 Evelyn Watson Parkside
Varsity 6 3 Emily Cain Shorewood
Varsity 6 2 Wily Wennerlind Shorewood
Varsity 6 1 Austin Corwin Parkside

The final award level was the highest-scoring teams in each grade across the district. They were:

Div. Gr. Place School Name Name Gr. Name Gr. Name Gr. Name Gr.
JV 4 5 North Hill Nora Hansen 4 Ethan Driscoll 4 Mason Becker 4 Selam Bobenga 4
JV 4 4 North Hill Forest Oliverson 4 Camden Anderson 4 Abby Hills 4 Natalie Nutting 4
JV 4 3 North Hill Lily Monahan 4 Michelle Ruiz 4 Braxton Loria 4 Marcelo Gonzalez 4
JV 4 2 North Hill Jimmy Taylor 4 Ryan Harrington 4 Grace Smith 4 Ifrah Abdi 4
JV 4 1 Seahurst Besa Hruska 4 Daisy Guerrero 4 Daniel Jensen 4 Tatum Swift 4
JV 5 5 North Hill Parker Crawford 5 Aria Hawkins 5 Kyra Smith 5 Kai Praven 5
JV 5 4 Hilltop Quentin 5 Krystalee 5 Vincent 5 Chelsea 5
JV 5 3 Seahurst Jennifer Bou 5 Hiei Garrett 5 Son Chang 5 Tazmin Hanson 5
JV 5 2 Rainier Prep Cristian Herrera 5 Abel Atinafu 5 Justin Castro De Jesus 5 Isai Fregoso 5
JV 5 1 Seahurst Jasmine Delgado-Guerrero 5 Esmeralda Castro Cordero 5 Macintosh Brown 5 Pablo Palma-Orantes 5
JV 6 5 Southern Heights Ivan Garcia 6 Loobna Shego 6 Naricris Cruz 6 Jenna Grant 6
JV 6 4 Hilltop Lilean 6 Joel 6 Daniella 6 Makenna 6
JV 6 3 North Hill Reanna Lee 6 Brooke Thomas 6 Jessica Chaves 6 Manjot Singh 6
JV 6 2 Rainier Prep Jenny Nguyen 6 Isabella Le 6 Leslie Diaz De Leon 6 Ulysses Jasso-Roman 6
JV 6 1 Rainier Prep Tony Nguyen 6 Jose Lopez Bernal 6 Sydney Goitia 6 Cassandra Nguyen 6
Vars. 4 4 Parkside Nina Door 4 Ioana Muresan 4 Thu Ngyuen 4 Ellza Singh 4
Vars. 4 3 Marvista William Fike 4 Justin Bell 4
Vars. 4 2 Shorewood Javaris Matthews 4 Nicky Warfield 4
Vars. 4 1 Parkside Amelia Kwung 4 Quan Phan 4 Anas Dirieh 4 Eden Solomon 4
Vars. 5 5 Parkside Ben Bowers 5 Samuel Sanchez 5 Mia Cohn 5 Anni Simmons 5
Vars. 5 4 Parkside Victor Perete-McIntyre 5 Megumi Whisman 5 Melat Kassahun 5 Zaki Mitchell 5
Vars. 5 3 Marvista Tran Dinh 5 Madelyn Novick 5 Addison Wisen 5 Giulia Gudor 5
Vars. 5 2 Shorewood Colin Chirko 5 Eric Nguyen 5 Lindo Tran 5 Samuel Dagmawi 5
Vars. 5 1 Shorewood Maddy Handshew 5 Sarah Berhan 5 Rae Williams 5 Megan Talty 5
Vars. 6 5 Shorewood Katie Clymer 6
Vars. 6 4 Marvista Lauren Jaffe 6 Elliott Kurtz 6 Ayaan Osman 6 Martin Dinh 5
Vars. 6 3 Parkside Luke Vlases 6 Selena Bolden 6 Alena Kang 6
Vars. 6 2 Parkside Evelyn Watson 6 Austin Corwin 6 Malakai Silvestre 6
Vars. 6 1 Shorewood Wily Wennerlind 6 Emily Cain 6 Lillian Burris 5 Chris Talty 4

All of the tests for the 2017 Middlementary Math Bonanza were provided by National Assessment & Testing (http://www.natassessment.com [1]), which in addition to this local competition administers four national contests by mail each year in different formats.

Facebook [2]Twitter [3]Subscribe [4]